2016. március 4., péntek

Életem végéig tanuljak?



   Ha sikeres szeretnél lenni, akkor igen.

 
Yale Egyetem Ritka könyvek és kéziratok könyvtára

Azért kell mindig és folyamatosan tanulni, mert a világ roham léptekben változik. Különösen igaz ez az informatikára, az információs technológiára, és minden másra, ami ehhez kapcsolódik. És mi nem kapcsolódik ehhez? Fejlődnek és változnak egyes szakmák. Vannak, amelyek teljesen megújulnak, vannak olyanok is amelyek teljesen eltűnnek. Vagy a gépesítés, az automatizálás miatt, vagy csak azért, mert túlhaladta az idő.

A Te szakmád milyen? Vizsgáld meg alaposan. Fejlődik? A céged növekszik? Neked milyen lehetőségeid vannak a munkahelyeden az előre lépésre?
 
Egyetemi könyvtár New York

A tudás hatalom. És ez nem csak szólam, ez tényleg így van. A tudás – bármilyen szakmád is van – magabiztosságot ad, bátorrá tesz szakmai területen, és ezzel együtt a magánéletedben is.
Az a személy, aki a saját munkaterületén mindent, vagy majdnem mindent tud, az az ember megkerülhetetlenné válik. Hozzá fordulnak tanácsért a munkatársak (és ezt persze a főnök is észreveszi), majd egyre többször a felettese is kikéri a tanácsát szakmai kérdésekben. Amikor pedig egy fontosabb állás betöltése kerül szóba, akkor biztosan arra a személyre fognak gondolni, aki szakmailag az egyik legkiválóbb.

Persze a tudás mellé még sok más tulajdonságnak is társulni kell. Nemcsak okosnak kell lenni, de szorgalmasnak, segítőkésznek és jó kollégának is ahhoz, hogy a ranglétrán feljebb kerülhessünk. Mindezen tulajdonságok közül azonban a legfontosabb a tudás.

A mindig tanulni nem azt jelenti, hogy állandóan jelen kell lenni az állami oktatási rendszerben. Jelentheti ez azt is, hogy tanfolyamokra, továbbképzésekre, szemináriumokra járunk, és persze azt is, hogy saját magunk képezzük magunkat.
Használjuk ki az internet nyújtotta lehetőségeket, arra azonban vigyázzunk, hogy ne hagyatkozzunk csak az internetre. Az ott leírtak hitelességét mindig ellenőrizzük le. 

Menjünk könyvtárba, ahol nagyon sok hasznos könyvet találunk akár a szakmánkkal kapcsolatban, akár más, bennünket érdeklő témával kapcsolatba. Ez még pénzbe se kerül.

 Nézegessük az interneten a könyvesboltok, könyvkiadók ajánlatait az újonnan megjelent könyvekről. Jellemzően nem olcsóak a szakkönyvek, de nézzük csak meg, hogy mennyi tudást, hasznos információt tudunk belőle elsajátítani. Ráadásul még olcsóbb is, mint egy tanfolyam. Bár nem tud minden tanfolyamot helyettesíteni. Előnye még az is, hogy ami nyomtatásban jelenik meg, az már valószínűleg hiteles is, hiszen a szerző a nevét adta hozzá. Nyilvánosságra is hozta. Ha nincsenek meg a könyvben leírt információkat alátámasztó tények, akkor a szakma rövid úton úgy is megcáfolja, ez pedig gyorsan nyilvánosságra is kerül.

Tehát ez is tanulás, mondjuk inkább önképzés.
Nálunk Magyarországon még fontos, hogy az oktatási rendszer keretein belül szerezzünk végzettséget. Vannak azonban országok, ahol már lehetőség van arra is, hogy önképzés keretében, autodidakta (jelentése: önművelő, önmagát oktató ember, tanító nélkül, csakis saját erőből megszerzett tudású) módon szerezz tudást. Ezekben az említett országokban van arra lehetőség, hogy a szakmához megfelelő tudást bárki megszerezze, majd egy megfelelő szervnél szakmai vizsgára jelentkezzen. Ott egy elméleti és gyakorlati szakemberekből álló vizsgabizottság előtt levizsgázva komoly szakképesítést szerezzen.

Hallottam olyan esetről, ahol egy eredetileg könyvtáros személy elhatározta, hogy hajóskapitányi végzettséget szerez. Összegyűjtötte a szakmával kapcsolatos könyveket, amelyeket aztán alaposan áttanulmányozott, megtanult, majd jelentkezett egy hajóra matróznak. Egy év alatt megtanulta a hajóskapitányi szakma elméleti és gyakorlati részét is, majd egy speciális vizsgabizottság előtt sikeres vizsgát tett. Néhány év múltán egy nagy tengerjáró hajó kapitánya lett.

Lehet így is tanulni. Nálunk még nem, de az információs technika fejlődésével előbb-utóbb ez is lehetségessé válik.
Most is van azonban mód arra, hogy önállóan tanuljunk és képezzük magunkat.
Ne gondoljunk a tanulásra úgy, mint egy kötelességre. Ennek rossz utóíze van. A kötelesség teljesítése az mindig, vagy majdnem mindig nehézkes.

Miért vagyon én köteles tanulni?
Nem vagy köteles tanulni, vagy inkább mondjuk úgy, hogy képezni magadat. Ez a szó sokkal jobban is hangzik. 
Tehát akkor képezzük magunkat. Tegyük ezt azért, hogy az önbecsülésünk növekedjék, elnyerjük más emberek, főként a munkatársaink és a főnökünk, és persze a környezetünk tiszteletét.




Magabiztosabbak leszünk, és sokkal jobban fogjuk érezni magunkat a bőrünkben akkor, ha megbecsülésben lesz részünk, ha jó beosztásban, jó fizetésért dolgozhatunk a munkahelyünkön.
Akkor még nem beszéltünk a családról. Kivívhatjuk az elismerésüket egyrészt a tudásunkkal, másrészt azzal, hogy sokkal jobb körülményeket tudunk teremteni számukra.

Még egy fontos kifogás, amely gyakran elhangzik: Én már régen jártam iskolába, akkor sem voltam jó tanuló. Hogyan tudnék most, család mellett tanulni?
Mindenre van megoldás, mindent meg lehet tanulni, csak el kell szánni magunkat.

Szeretnél a témáról sokkal több információt megtudni? Szívesen olvasnál arról, hogy mikor, miért, milyen körülmények között, és hogyan is tudnál legkönnyebben, leghatékonyabban tanulni, akkor kattints ide és mi segítünk neked a kérdések megválaszolásában.











2016. február 29., hétfő

Miért tanuljak 40 felett?

Most nézzük meg az előző blogbejegyzésben felsorolt 10 kérdést, amelyekre őszinte válaszokat kellene adnunk. 
Magunk miatt!

1. Miért akarok tanulni? Mi a célom a tanulással? 

Ha már megfogalmazódott benned a kérdés, hogy "Mit tanuljak 40 felett?" vagy "Miért tanuljak 40 felett?", akkor Te is érzed, hogy valami nincs rendben az életeddel. Lehet, hogy már eleged van a jelenlegi munkádból, szeretnél váltani, vagy szereted ugyan a munkádat, de szeretnél feljebb kerülni a munkahelyi ranglétrán. Lehet az is, hogy pillanatnyilag nincs munkád. Lehet, hogy van egy álmod, amit szeretnél elérni, de jelen körülmények között erre nincs reális esély.

Bármi is legyen az ok, egy biztos, hogy a tanulásban látod az előrelépés lehetőségét. Szeretnél egy jobb munkát, egy jobb munkahelyet, több fizetést, több elismerést és szeretnél....

A tanulás az a lehetőség, amelyet, ha kihasználsz, megvalósíthatod a céljaidat.
  

2. Mit szeretnék tanulni?  

Vannak, akiknek határozott elképzelésük van erről, mert jelen szakmájukban szeretnének magasabb  végzettséget. Vannak olyan személyek akiknek halvány fogalmuk sincs arról, hogy mit is kellene tanulni.
Nos hát, nekik azt javaslom, hogy rögtön ugorjanak a 3. kérdésre.

3. Mihez van kedvem?  

Neked mihez van kedved?
Szárnyaljanak a gondolataid. Még bármi lehet belőled. Ha 40 éves vagy, még nincsenek korlátaid. Írd fel egy papírlapra azokat a szakmákat, amelyek érdekelnek. 
Bátran. 
Ne tartson vissza semmi. Bármit is mondtak a szüleid, tanáraid, ismerőseid a képességeidről, Te ne foglalkozz vele. Ha akarod, bármit meg tudsz tanulni.
Valószínűleg nincs problémád az elmebeli képességeiddel, hiszen az általad feltett első kérdés ezt igazolja.

Tehát az agyaddal nincs baj.

Mi a helyzet a szorgalmaddal, a kitartásoddal?

Ott is minden rendben van? Ha igen, akkor ne állíts magad elé korlátokat. Nagyon gyakran a szorgalmas emberek többre mennek az életben, mint az úgynevezett tehetségesek, ha a tehetségükkel nem párosul szorgalom.
Persze azt is célszerű megvizsgálni, hogy

 

4. Mihez van tehetségem?  

Ha bármiben is tehetséges vagy, akkor azt a tehetséget ne pazarold el. Ha valamihez különleges képességed van, akkor azt feltétlenül ki kell használni. Megjegyzem, hogy nem láttam még olyan  embert, aki nem szerette csinálni azt, amihez volt
tehetsége. Hiszen, ha valami jól megy, az ösztönzőleg hat az emberre. Vannak sikerélményei, amelyek inspirálják arra, hogy azzal foglalkozzon, amihez az átlagnál sokkal jobban ért.

Tehát, ha valamiben tehetséges vagy, sokkal nagyobbak a lehetőségeid az átlagnál, ezért érdemes magadat ezen a területen továbbképezni. Ebből várhatóan a későbbiekben tudsz majd profitálni. Ez még akkor is igaz lehet, ha Te magadról azt gondolod, hogy a költészetben vagy tehetséges.


5. Mire van szükségem?   

Lehet, hogy tanulnod kell, de az is lehet, hogy a munkahelyi szorgalmaddal, pontosságoddal van a gond. Azon kellene változtatni. Vizsgáld meg ezt a kérdést alaposan. Lehetséges, hogy a magatartásod, a hozzáállásod, a munkahelyi viselkedésed az akadálya az előrelépésnek.

Ha neked kell változni, de ez egyedül nem megy, erre is vannak megfelelő intézmények, személyek, akik tudnak ebben segíteni.

Vizsgáld meg, hogy tanulásra, személyiségváltozásra, munkahely változtatásra, vagy egyéb dologra van-e szükséged? Bármi is az, tedd meg az első lépéseket a szükségleteid betöltése irányába.


6. Mi az, amit szeretek csinálni? Mi a hobbim? 

7. Mire irányul az érdeklődési köröm?


Jó esetben az a hobbid, amit szeretsz csinálni, ez érdekel, és ehhez is értesz legjobban. Ehhez van tehetséged.

De Te azt mondod, hogy nincs hobbid, hogy nincs semmi, amit szeretsz csinálni?
Akkor keress magadnak olyan elfoglaltságot, amit örömmel csinálsz. Ha valamiről kiderül, hogy mégsem okoz örömet a művelése, akkor bátran módosíts addig, amíg meg nem találod azt a területet, ahol kiegyensúlyozottnak, tehetségesnek érzed magad. Azt a bizonyos dolgot örömmel végezd.

8. Mihez van alapképzettségem?   

Akár az első helyre is tehetnénk ezt a kérdést, mert a logika azt diktálja, hogy erre alapozz. 

De mégse.

Lehet, hogy az alapképzettséged - anno régen - nem a Te elképzelésed szerinti szakmában szerezted. Lehet, hogy a szüleid valamelyikének beteljesületlen álmát valósítottad meg. Most felnőtt fejjel már szabadon dönthetsz. Ha az alapképzettséged az előző 7 kérdésre adott válaszaiddal összhangban van akkor a továbbtanulásnál igazodj ehhez. Ha nem, akkor nézz körül a környezetedben, az interneten. Újra vizsgáld meg a 2-5. kérdéseket, az arra adott válaszaidat.

Azok függvényében dönts a kérdésről. 

Ha ennél konkrétabb segítségre van szükséged, akkor ebben a könyvben megtalálod a válaszokat.