2015. április 27., hétfő

Nehezedre esik a tanulás? Hogyan lehetne könnyebben tanulni?

Figyeljünk fizikai környezetre!


Hol tanuljunk az otthonunkban? A lakás mely részét válasszuk ki tanulóhelyül, amely leginkább megfelelő a nyugodt tanuláshoz?

1. Fontos, hogy világos legyen. Akár természetes, akár mesterséges fénnyel rendelkezik, mindenképpen fontos, hogy világos legyen. Az ideális, ha van természetes és mesterséges fény is, hogy a nap bármely szakában úgy tudjunk tanulni, hogy mindig jól lássunk. Ennek nagy jelentősége van, hiszen ha kevés a fény, nehezebben tudunk olvasni, erőltetni kell a szemünket, esetleg megfájdul a szemünk, a fejünk, netán még el is álmosodhatunk. Így könnyen el megy a kedvünk a tanulástól.

2. Ha lehet tanuljunk  íróasztal mellett. Ha nincs íróasztalunk, akkor keressünk a lakásban olyan asztalt, és hozzá olyan széket, amely megfelelő magasságú, kényelmesen rá tudunk könyökölni. Az asztal legalább akkora legyen, hogy a szükséges eszközök, úgymint lámpa, számítógép vagy laptop, jegyzetfüzet, könyv, írószer könnyen elférjen rajta. Hasznos, ha mindig a megszokott helyen tanulunk.

3. A szék megfelelően magas legyen. Olyan magas, hogy a lábunk leérjen róla, miközben a hátunkat meg tudjuk támasztani. Ha szükséges, használjunk szivacspárnát. Ha a székről nem érne le a lábunk (alacsonyabb növésűek), akkor használjunk lábtartót. Ez lehet egy egyszerű műanyag sámli, vagy az irodaszereket árusító boltokban már kapható (vagy megrendelésre meghozatják nekünk) műanyag lábtartó. Ez sokkal praktikusabb, mint a sámli, mert úgy van kiképezve, hogy a lábfej 45 fokos szögben pihen rajta. A lábfej így feljebb van, mint a sarok, ezért kényelmes, kevésbé fárad el a láb, a gerinc is megfelelően tud támaszkodni a szék támlájának. Fontos, hogy tanulás közben ne arra kelljen figyelnünk, hogy fáj a hátunk, esetleg a lábunk.

4. A helyes testtartásra különösen ügyeljünk. Ha a koncentrálásunkat megzavarja a hátfájás, akkor nem lesz hatékony a tanulásra fordított idő. Ne tanuljunk a kanapén hason fekve. Bár sokan esküsznek rá, hogy ez nagyon kényelmes. Én azt mondom, hogy az a baj, hogy nagyon kényelmes! Könnyen elpilledünk, különösen, ha munka után, esetleg este tanulunk. Könnyen álomba olvassuk magunkat. Egyszer csak azt vesszük észre, hogy már nem tudjuk mit olvastunk. Újra és újra ismételve sem tudjuk miről szólt az aktuális rész.
Ugyanez a helyzet, talán kicsit kevésbé rossz egy kényelmes fotel. Itt ugyan már nem vízszintesen, fekve olvasunk, de a túlzott kényelem bizony a hatékonyság rovására megy. Ne felejtsük el, hogy ezek a tanácsok olyan felnőtteknek szólnak, akik munka és család mellett tanulnak. Fiatalon, amikor még csak a tanulás a feladat, a fentiekben leírtak egy része másként működik.

5. A csend és a nyugalom is rendkívül fontos. Fiatalon az ember agya még mint a szivacs. Könnyen és gyorsan befogadja az olvasottakat. Idősebb korban - mondjuk 30 év felett - már ez nem teljesen így működik. Sokkal jobban kell koncentrálni az olvasottakra, hogy az az elmében el tudjon raktározódni. Éppen ezért, ha lehet legyen teljesen csend a helyiségben. Ne szóljon se Tv, se rádió, se zene. Ha valaki nem tudja elviselni a teljes csendet, az kapcsoljon be valami halk lágy zenét (ne altatót). A zenéhez ne társuljon szöveg, mert ez már elvonja a figyelmet az olvasottakról.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése