2016. január 20., szerda

Legyél mindig jólöltözött!

Az elismertséghez mi köze van a jólöltözöttségnek?

 



Bizonyos kor után egyre fontosabb lesz a külső megjelenés.
Míg a fiatalok között fontos a legújabb divat, vagy inkább úgy mondanám: a legújabb lezserség, addig az évek számának növekedésével arányosan csökken az emberekben a vágy az ilyen öltözködés iránt.

Azt is be kell vallani, hogy az a személy, aki ily módon szeretné megőrizni fiatalságát, bizony szánalmassá válik.

Kit nevezünk akkor jól öltözöttnek?
Nem azt a személyt, aki mindig a legfrissebb divatnak megfelelően öltözik. Nem azt, aki  koránál fiatalosabban öltözik. Akkor kit?

Aki jó érzéssel meg tudja állapítani, milyen öltözék áll jól neki. Milyen stílus előnyös az alakjához. Továbbá azt is tudja, hogy bizonyos élethelyzetekben, bizonyos helyeken milyen az elvárt öltözet.

Kezdjük az alapoknál.

A ruha legyen mindig tisztára mosott és vasalt. Ezt sajnos fontos hangsúlyozni, mert számtalan esetben, számtalan helyen lehet találkozni olyan emberekkel, akik, ha ki is mossák a ruhájukat, a vasalásra már nem fordítanak energiát. Egy vasalatlan ruha igénytelenségre utal. Aki nem igényes annyira az öltözetére, hogy az vasalt legyen, az a személy vajon igényes a munkájára? 

Egy férfi vasalatlan ingben igen csak kiábrándító. Egy hölgy pedig még inkább.

Gondoljuk csak bele. Bárkivel is találkozunk - mielőtt még megszólalnánk - a külsőnk máris árulkodik rólunk. Egy slamposan, gyűrött ruhába öltözött személy senkiben sem kelt jó benyomást. Hiába nagyon okos, nagyon intelligens, előzékeny, megbízható és így tovább, ha az emberek első benyomása - finoman szólva - nem bizalomgerjesztő.
Még meg sem kell szólalni, de máris véleményt alkottak rólunk. Lehet, hogy már esélyünk sem lesz megszólalni. 



Ez csak egy példa a sok közül. Remélem érzékeltettem a külső megjelenés fontosságát. És még csak a ruházatról beszéltem. 
A következő az öltözködés részét képező lábbeli. Legyen mindig tiszta, ápolt. Ezt pedig úgy a legkönnyebb elérni, hogy használat után azonnal kitisztítjuk és úgy rakjuk el.

Van egy nagyvállalati középvezető ismerősöm, aki az álláspályázatok elbírálásában vesz részt. Személyes beszélgetések egy részét ő bonyolítja.
Elmondása szerint, ha megjelenik nála egy pályázó, akkor először megnézi a cipőjét, majd a ruháját, az egész öltözetét, majd annak összhatását.
Ebből már 90 %-ban le tudja szűrni, hogy alkalmas-e a pályázó a munkára.
Ezt követően hallgatja csak meg. Nagyon ritkán téved.
Ennyire fontos az első benyomás.

Másként öltözünk az utcára, munkába menet, bevásárlásra, sportoláshoz, hivatali ügyintézéshez stb.

Gondoljunk arra, hogy az öltözetünkkel, az egész külső megjelenésünkkel megtiszteljük azt a személyt, akivel dolgunk van.

Ha hivatalos ügyet intézünk, legyünk jól öltözöttek, de nem kirívóan. Pl. ne menjünk szabadidő ruhába a bankba, a hivatalba, de ne is úgy, mintha színházba mennénk. Legyen a külsőnk - ruhánk, cipőnk, frizuránk (sminkünk) - szolid, visszafogott. Nem kell kosztüm, vagy öltöny. Ha ez azonban nem szimpla ügyintézés, hanem üzleti tárgyalás, akkor pontosan az öltöny, a kosztüm az elvárt.



Milyen legyen a viseletünk a munkába menet, a munkahelyen?

Minden attól függ, hogy hol és milyen munkakörben dolgozunk.
Aki hivatali munkát végez, ügyfelekkel van napi kapcsolatban, annak többnyire előírja a munkáltató a kötelező viseletet, sok esetben egyenruhát. Ahol ez nem így van, ott javasolt a  visszafogottan elegáns viseletet.

Férfiaknál ez lehet egy lezser öltöny, nyakkendővel, vagy anélkül. Lehet ez egy farmer (nem koptatott és lyukas), akár egy elegánsabb galléros pólóval, vagy inggel. Az öltözetünk tükrözze a tiszteletünket.

Nőknél már sokkal összetettebb a dolog. Lehet kiskosztüm. Nyári melegben szoknya, vagy nadrág, egy könnyű nyári blúzzal, amely semmiképpen ne legyen átlátszó, ne legyen látható a fehérnemű. Fontos, hogy - bármilyen jó lábakkal is rendelkezünk - a szoknya ne érjen térd fölé. Ne a lábainkkal akarjunk hatni az ügyfélre, és nem ez az a hely, ahol új partnert kellene szerezni.
Ha nadrág mellett döntünk, semmiképpen ne legyen nagyon feszes, vagy takarja el a csípőt a blúz. Fontos, hogy a derék még lehajláskor se látszódjék.  Ne felejtsük el, hogy itt is érvényesül a "kevesebb néha több" elve. Kevesebbet mutassunk magunkból, többet a szakértelmünkből, segítőkészségünkből.  

A gyárban dolgozó se gondolja, hogy oda bármilyen öltözetben lehet menni. Attól még, hogy a munkaidőt a cég által biztosított munkaruhában töltjük, ránk is  vonatkozik a jólöltözöttség elvárása.
Munkába menet, munkából jövet, sőt még egy kis ideig a munkahelyen is a civil öltözetedben vagyunk. Ezt látja a környezetünk, munkatársaink, főnökeink. Amennyire igényesen, egyszerűen, szolidan, de divatosan öltözködünk, olyan vélemény alakul ki rólunk.

Van egy közmondás, amely így szól. 

"Nem a ruha teszi az embert."  

Szerintem ez egy buta, féligazságot tartalmazó közmondás. A ruha önmagában tényleg nem meghatározó, ha nem társul mellé a tudás, a kulturált viselkedés és további számtalan jó tulajdonság. Az előzőek azonban hiába vannak meg, ha hiányzik a jólöltözöttség.


 



Beszéljünk még egy fontos dologról.




Hogyan öltözzünk, amikor színházba megyünk?

Vannak írott és íratlan szabályok ezen a területen. Egy dolog fontos és talán a legfontosabb, mégpedig az, hogy az öltözetünkkel tiszteljük meg a művészeket, akik nagyon sok időt és energiát fektettek egy bizonyos munkába azért, hogy azt a közönségnek bemutathassák. Céljuk a szórakoztatás, a gondolkodtatás, az örömszerzés.

Közel húsz évig dolgoztam színházban, tudom, hogy micsoda erőfeszítéseket kell tenni a színészeknek, rendezőknek, a kisegítő személyzetnek ahhoz, hogy a közönség láthasson egy előadást. A színházjegy árában ezt a sok munkát, ráfordított energiát nem fizeti meg a néző. Tiszteljük meg az alkotókat azzal, hogy megfelelően felöltözünk.

Milyen legyen a megfelelő öltözet?
Egy stúdiótermi előadásra - ahol bensőségesebb, kisebb közönségnek készülő darabok láthatók, lehet kicsit lezserebb az öltözék. Egy vidám darab, egy kabaré előadás szintén nem igényel különösebb öltözetet. Ha azonban egy opera, vagy egy drámai előadásra ül be az ember, akkor oda javasolt "kiöltözni". Nem feltétlenül nagy estélyire és frakkra gondolok. A férfiak vegyenek öltönyt, inggel, nyakkendővel, a hölgyek elegáns kosztümöt, vagy estélyi ruhát.

Különösen a fővárosi színházakban látható, hogy a fentiek szerint öltöznek az emberek.
Bár mindenütt előfordul a farmert, néha még szakadt farmert is viselő néző. Szomorú!

Ne feledjük, a sokoldalú műveltség, a tudás, a jólöltözöttség, az udvarias viselkedés, a szavahihetőség mind-mind hozzájárul ahhoz, hogy elismertekké váljunk.

 

  

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése